2. Tutvuge powerpointesitlusega.
3. Paluge õpilastel eelnevalt kodust kaasa võtta erinevaid esemeid, mida annaks elektrivoolu juhtimise katses kasutada.
4. Proovige katse eelnevalt iseseisvalt läbi teha.
5. Õpetaja võiks enne tunni läbiviimist tutvuda ka slaidimaterjalidega: https://files.acrobat.com/a/preview/caa000c0-285d-4147-81bb-4544440a5fac
TUNNIKAVA
MAKEY MAKEY JA VOOLU JUHTIVAD ESEMED
Tund on mõeldud Makey
Makeyga alustajatele. Seda võiks kasutada päris esimese sissejuhatava tunnina.
Õppeaine:
Lõiming
loodusõpetusest, muusikaõpetusest ja tehnoloogiast. Hea kasutada näiteks
loodusõpetuse või muusikaõpetuse tunnis.
Klass,
vanus või haridusaste: I kooliaste
Tunni
teema: Makey Makey kasutamine vooluringina.
Tunni
kestvus: 45 minutit
Vajalikud
vahendid:
·
Makey Makey leiutamiskomplektid (üks kolmplekt
paari peale on piisav).
·
Kõlaritega arvutid. Iga Makey Makey kohta
peab olema üks arvuti. Võivad olla ka USB ühendusega tahvelarvutid.
·
Internetiühendus
·
Eelnevalt on kodust kaasa võetud erinevad
esemed: puuviljad, juurviljad, koolitarbed, metallesemed, jm. Võimalusel lasta
lastel kodust kaasa võtta erinevast materjalist esemeid.
NÄIDE:
3 puu-, juur-, või köögivilja; fooliumpaberit; 2-3 metallist eset; 2-3 riidest
asja; tops veega; harilik pliiats; kustukumm; paber; jm.
·
Värvilised pliiatsid ja kirjutusvahendid.
·
Tööleht (tunnikonspekti lõpus)
Tunni
eesmärgid:
·
Õppida vooluringi.
·
Saada teada, mis esemed juhivad elektrit
ja mis mitte.
·
Elektriohutusalaste teadmiste
kinnistumine.
·
Erinevate õppeainete lõimimine.
Tunni osad
|
Tegevuste
kirjeldused
|
Tegevusele
kuluv aeg
|
Õpetaja
tegevus
|
Õpilaste
tegevus
|
I
Ettevalmistus
·
Sissejuhatus
·
Tähelepanu haaramine
·
Häälestus (eesmärgipüstitus, motiveerimine)
·
Eelteadmiste väljaselgitamine
·
Vajaminevate teadmiste kordamine
|
Arutelu elektrivoolu teemal.
Makey Makey tutvustamine. Makey Makey ja
vooluringi tekke arutelu abistava slaidimaterjaliga.
Tunni eesmärgistamine koos õpilastega.
|
15 min
|
Eeltöö ja tutvustus sissejuhatava osana:
Õpetaja küsib õpilastelt teemat arendavaid küsimusi.
Mis on elekter? Mis on elektrivool? Kuidas elekter
tekib? Missugused on võimalikud ohud? Kuidas saab elektrit ohutult kasutada?
Õpetaja näitab Makey Makey ametlikku
tutvustusvideot. See on näitamaks, missuguse vahendiga tunnis hakatakse tegutsema.
Link koduleheküljele: http://makeymakey.com/
NB! See video on mõeldud ainult illustreerivaks materjaliks sissejuhatusel. Selles videos ei ole õpetust. Arutelu vooluringi teemadel. Vooluringist rääkimisel on toeks slaidid, mis on siin: https://files.acrobat.com/a/preview/caa000c0-285d-4147-81bb-4544440a5fac
Õpetaja jaotab lastele Makey Makey komplektid kätte
ning koos hakatakse karbi sisu uurima. Õpetaja selgitab vahendi töötamise
põhimõtteid slaidide abiga.
Need slaidid asuvad samuti siin: https://files.acrobat.com/a/preview/caa000c0-285d-4147-81bb-4544440a5fac Makey Makey töötab nii nagu arvutiklaviatuur - nooled tähistavad nooleklahvide tööd. Space nupuke on nagu klaviatuuril tühiku vajutamine. Click nupp on sama, mis hiireklikk.
Õpetaja räägib õpilastega veel elektriohutusest.
Tunni
eesmärkide sõnastamine:
Õppida vooluringi.
Saada teada mis esemed juhivad elektrit ja mis
mitte.
Elektriohutusalaste teadmiste kinnistumine.
|
Õpilastel on laual:
enda kaasa võetud esemed katse tegemiseks;
arvutid heli võimalusega; Makey Makey leiutamiskomplektid.
Õpilased vastavad õpetaja esitatud küsimustele.
Vajadusel võivad kaaslastega arutada. Oluline on, et õpilased saaksid mõelda
ning oma sõnadega vastuseid anda.
Õpilased vaatavad videot ning valmistuvad sellele
järgnevaks.
Õpilased saavad kätte Makey Makey komplektid.
Üheskoosõpetajaga tutvutakse karbi sisuga ning paralleelselt jälgitakse ka
tutvustavaid slaide. Üheskoos katsetatakse ka Makey Makey-le juhtmete
külgepanekut, kuid esialgu veel komplekti arvuti külge ei ühendata.
Õpitakse selgeks peamised Makey Makey osad ning
saadakse teada nende ülesanded. Saadakse teada ka, kuidas tekib vooluring.
Korratakse üle teadmised elektriohutusest.
Eesmärkide kuulamine ja teadvustamine.
|
II Põhiosa
·
Peab tagama tunni eesmärgi täitmise
·
Õppemeetodid
·
Harjutamine, kinnistamine ja/või rakendamine
|
Makey Makey seadmistamine arvuti külge –
näidisslaidide abil.
Katsetamine erinevate esemetega. Mis
juhivad elektrivoolu ja mis mitte.
Tegevuse lõbusamaks muutmiseks
kasutatakse Makey Makey juba olemasolevaid äppe.
Paralleelselt katsetamisega täidetakse
ka töölehte elektrivoolu juhtivate ning mittejuhtivate esemete kohta.
|
25 min
|
Õpetaja näitab ees ning üheskoos ühendatakse Makey
Makeyle külge juhtmed järgmistesse pesadesse:
earth; ülesnool; allanool; parem nool; vasak nool; space.
Viimasena ühendatakse USB kaabel ning seade
ühendatakse arvuti külge.
Õpetaja tutvustab MakeyMakey ametlikku kodulehte
ning näitab, kust kohast on võimalik leida katsetamiseks mõeldud äppe.
Praktilise töö tegemiseks jaotatakse laiali ka
töölehed.
Õpetaja suunab õpilased praktilisele tööle, milleks
on erinevate esemete elektrijuhtivuse katsetamine.
|
Õpilased ühendavad õpetajaga koos ära Makey Makey
komplekti krokodilli ning USB juhtmed. Kui punane tuli läheb põlema, siis
seade on arvutiga ühenduse saanud.
Kui Makey Makey on ühendatud, kuulatakse praktilise
töö juhiseid.
Õpetaja juhiste järgi avatakse Makey Makey
kodulehekülg ning valmistutakse erinevate esemete elektrijuhtivuse katseks.
Õpilased katsetavad oma esemeid läbi erinevate
olemasolevate äppide, et tekitada lõbusaid helisid klassis.
Paralleelselt katsetamisega täidetakse töölehte.
|
III Lõpetav
osa
·
Tunni kokkuvõte/eesmärgi saavutuse kontroll
·
Tagasiside/reflektsioon (sh uute eesmärkide
püstitamine)
·
Kodutöö
|
Elektrivoolu juhtivate esemete
demonstreerimine.
Kokkuvõtete tegemine.
Teoreetilise osa sidumine praktilise
osaga. Arutelu, miks osad asjad juhivad elektrivoolu ja mis mitte.
|
10 min
|
Õpetaja palub õpilastel teistele demonstreerida enda
rühmas elektrivoolu juhtivaid ning mittejuhtivaid esemeid.
Õpetaja suunab õpilasi arutelule, miks mõned asjad
juhivad elektrit ja teised mitte. Arutletakse ka selle üle, kuidas oleks
võimalik mittejuhtivaid esemeid muuta elektrivoolu juhtivaks.
|
Õpilased demonstreerivad kaaslastele oma esemeid
ning tekitavad erinevaid helisid klassis. Võib-olla mõni õpilane on oma
esmetega isegi mõne muusikapala välja mõelnud. Sellisel juhul on seda
võimalik kaaslastele esitada.
Õpilased annavad tagasisidet oma praktilise töö
kohta.
|
Hindamine: Selle tunni raames sobiks anda suulist
tagasisidet, soovi korral võib töölehte hinnata.
TUNNIKAVA PDF FAILINA:
https://files.acrobat.com/a/preview/fc91b597-f6f1-4533-a156-4e09774fdbaf
TUNNIKAVA PDF FAILINA:
https://files.acrobat.com/a/preview/fc91b597-f6f1-4533-a156-4e09774fdbaf
1.ESITLUS TUNNI LÄBIVIIMISEKS
Allalaadimislink:
https://files.acrobat.com/a/preview/caa000c0-285d-4147-81bb-4544440a5fac
Allalaadimislink:
https://files.acrobat.com/a/preview/caa000c0-285d-4147-81bb-4544440a5fac
2. TÖÖLEHT
PDF failina allalaadimiseks leiate faili töölehe faili siit:
https://files.acrobat.com/a/preview/25a7f332-cc3e-4e39-b351-6d76f7fb658b
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar